Światła mijania – wszystkie informacje, które kierowca powinien znać

Każdy kierowca powinien znać nazwy głównych części pojazdu – jest to jeden z wymogów przy zdawaniu prawa jazdy. Jednak z czasem to poprawne nazewnictwo gdzieś umyka, zastępowane tym potocznym. Dobrze jest od czasu do czasu przypomnieć sobie poprawne nazwy część samochodu i do czego służą oraz który symbol je przedstawia.

Podstawowe światła w samochodzie 

Światła mijania to podstawowe światła w samochodzie, które każdy kierowca używa na co dzień. Zwane potocznie są „światłami krótkimi”. To właśnie je włącza się pierwsze po uruchomieniu silnika i na nich powinno się jeździć w dzień, w nocy oraz w każdym innym przypadku jak na przykład podczas opadów deszczu czy śniegu. Należy pamiętać, że podczas holowania światła mijania również powinny być włączone. Nie każdy to pamięta, ale prawidłowym ustawieniem świateł mijania jest ustawienie asymetryczne. Co to znaczy?

Z prawej strony oświetlają one mniejszą powierzchnię, aby nie oślepiać pojazdów z naprzeciwka. Symbolem tych świateł jest reflektor, z którego wychodzą trzy kreski, lekko skierowane w dół – oznaczenie snopu światła.

Należy pamiętać, aby światła zawsze był prawidłowo ustawione. Jest to bardzo ważnie nie tylko przez przepisy, ale również dla bezpieczeństwa. Przecież żaden kierowca nie lubi być oślepiony przez inny pojazd. Trzeba dbać o swój komfort jazdy, ale również o komfort innych użytkowników drogowych. 

Udostępnij: