Sztuka lokalizowania wycieków wody

Wiesz, jak kapanie, kapanie, kapanie z nieszczelnego kranu w umywalce w łazience nie pozwala Ci zasnąć w nocy. W ciągu dnia nigdy tego nie słyszałeś ani nie zauważyłeś. Ale teraz, w środku nocy, kiedy dom jest cichy i wolny od rozpraszających dźwięków, jest głośno i wyraźnie. 

Profesjonalne lokalizowanie wycieku wody odbywa się w podobny sposób. Chociaż wielu specjalistów od lokalizacji wycieków wykorzystuje czas ciszy w środku nocy, aby znaleźć wycieki wody, nie musisz tego robić. Kluczem jest pozbycie się rozpraszających dźwięków, które przeszkadzają w słyszeniu dźwięków wycieku wody. Lokalizację wycieku komplikuje fakt, że wyciek nie występuje w umywalce w łazience na korytarzu, ale jest zakopany pod betonem i 6 stóp nasyconej ziemi.  

Aby zlokalizować taki wyciek wody, potrzebujesz sposobu na odfiltrowanie wszystkich rozpraszających dźwięków – ruchu ulicznego, wiatru, sprężarek klimatyzacji itp. – które przeszkadzają lub odwracają uwagę od wycieku. Zaawansowane lokalizatory wycieków wody nie tylko wzmacniają hałas wycieku. Odfiltrowują szum otoczenia za pomocą cyfrowego analizatora widma, który wycisza inne dźwięki zakłócające lokalizację wycieku. Czyni to za pomocą kombinacji filtrów audio (im więcej filtrów, tym szerszy zakres), aby stłumić inne dźwięki i ułatwić usłyszenie szumu lub syku wycieku wody. 

Lokalizatory nieszczelności wykorzystują specjalnie zaprojektowane czujniki, które nasłuchują bulgotania lub stukotu pękniętej rury pod ziemią. Czujnik gruntu lokalizuje przez twarde powierzchnie, takie jak beton, asfalt i płytki. Czujnik sondy wykrywa wycieki z miękkich powierzchni, takich jak trawa lub dywan, lub może być używany jako sonda kontaktowa na rurach nadziemnych lub hydrantach. Oba powinny mieć obudowy odporne na wstrząsy, aby zredukować niepożądany hałas.

Zawsze używaj lokalizatora wycieków z wyłącznikiem bezpieczeństwa, aby chronić Cię przed nagłymi głośnymi dźwiękami poprzez wyciszenie dźwięku po zwolnieniu przycisku. 

Udostępnij: