Renowacja schodów drewnianych – o czym pamiętać?

Masz w domu schody drewniane, które są doskonałą ozdobą domu? Jeżeli tak to trzeba pamiętać o regularnych zabiegach konserwacyjnych, a jeżeli o tym się regularnie nie myśli to niezbędna będzie, renowacja schodów drewnianych. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat tego zabiegu.

Plan i projekt

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiedni plan i projekt. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że pomieszczenia, do których prowadzą schody przez pewien czas, będą niedostępne. Trzeba więc tak zaplanować korzystanie z domu, aby te pomieszczenia nie były nam potrzebne. W miarę możliwości warto przenieść najważniejsze przedmioty do dostępnych pomieszczeń. Przed podjęciem prac renowacyjnych trzeba ocenić ich stan, czy uszkodzenia są poważne, czy tylko delikatne, czy też uszkodzenia dotknęły warstwy drewna. Jeśli schody kiedyś były już malowane, to warto dowiedzieć się, czego użyto do tego zadania.

Etapy renowacji schodów

Jeśli renowacja schodów drewnianych ma być wykonana dobrze, to trzeba pamiętać o najważniejszych etapach. Przede wszystkim trzeba usunąć poprzednie warstwy farby. Najczęściej stosowaną metodą jest szlifowanie przy wykorzystaniu gruboziarnistego papieru, jednak jest to zadanie bardzo czasochłonne i dlatego też warto wyposażyć się w szlifierkę do drewna. Innym sposobem jest cyklinowanie, jednak to wymaga już posiadanie odpowiedniego sprzętu i sporych umiejętności. Dzięki tej metodzie można uzyskać najlepsze efekty. Następnie należy wybrać farbę, która się pomaluje schody. Oczywiście farbę należy nakładać zgodnie z informacjami od producentów. Tylko dzięki zachowaniu wszystkich zasad renowacja schodów drewnianych będzie na pewno odpowiednio zrealizowana.

Udostępnij: