Patent europejski – Geneza dokumentu
Patent europejski to dokument, którego geneza spójna jest z założeniami patentu krajowego. Posiadanie patentu europejskiego ma chronić dobra intelektualne oraz wynalazki osób prywatnych i firm na terenie Europy przed osobami nieuprawnionymi, które mogłyby wykorzystywać je zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych. Z uwagi na coraz łatwiejszą kradzież własności intelektualnej i jej nieprawne używanie/dystrybuowanie (np. za pośrednictwem Internetu), patenty europejskie stają się coraz bardziej powszechną formą ochrony.
Kto może ubiegać się o uzyskanie patentu europejskiego? Każda osoba, bez względu na miejsce zamieszkania, posiadane obywatelstwo, a także siedzibę prowadzonej firmy, może złożyć wniosek o udzielenie patentu europejskiego. Proces jest złożony z kilku etapów i aby przebiegł możliwie najbardziej sprawnie oraz szybko, warto skorzystać z pomocy doświadczonych i wykwalifikowanych rzeczników z zakresu patentów europejskich. Chcąc wnioskować o patent europejski, należy w pierwszej kolejności wypełnić dokładnie formularz i skompletować niezbędne dokumenty. Co powinno znaleźć się we wniosku? Przede wszystkim dane pomysłodawców, skrupulatnie przygotowany opis graficzny i tekstowy wynalazku, jaki chce się poddać ochronie patentowej w Europie, a także opis zdolności przemysłowego wykorzystania.
Patent europejski – wnioskowanie
Kiedy wniosek o patent europejski zostanie już przygotowany, można złożyć go w polskim Urzędzie Patentowym, który wcieli się w rolę pośrednika i przekaże komplet dokumentów do Europejskiego Urzędu Patentowego, zlokalizowanego w Niemczech, w Monachium. Formularz o patent europejski może być sporządzony w jerzyku polskim, jednak warto mieć na uwadze, iż w odgórnie ustalonym terminie będzie należało przetłumaczyć go na jeden z urzędowych języków EUP – niemiecki, angielski lub francuski. W tej kwestii także może pomóc doświadczony zespół rzeczników patentowych.
Dokładne informacje odnośnie tego, jak powinien wyglądać i co zawierać wniosek o patent europejski, zostały zapisane w Konwencji o udzielaniu patentów europejskich oraz regulaminie wykonawczym. Pierwszy z dokumentów odwołujący się do patentów europejskich można znaleźć w Internetowym Systemie Aktów Prawnych. Regulamin wykonawczy (dokładniej „Poradnik wynalazcy”) dostępny jest z kolei na witrynie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Kancelaria Patentowa – patenty europejskie
Nasza kancelaria oferuje zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym profesjonalną pomoc w zakresie wnioskowania o patent europejski, kompletowania dokumentów, tłumaczenia formularzy, a w późniejszym okresie także przedłużania licencji po upływie 12 miesięcy od otrzymania ochrony patentowej na terenie Europy. Jako iż cenimy sobie osobiste podejście, zapraszamy do kontaktu, w celu omówienia szczegółów współpracy nad patentami europejskimi. Gwarantujemy fachową pomoc, wieloletnie doświadczenie i cenną wiedzę. Pozostajemy do Państwa dyspozycji, gdyby pojawiły się jakiekolwiek pytania z zakresu patentów europejskich.