Formy wtryskowe

Nie od dziś pewnym jest to, że potrzeba więcej niż jednej formy wtryskowej do produkcji tych złożonych zabawek z tworzywa i tu nie chodzi tylko o to, że jedna taka zabawka składa się z kilkunastu elementów, ale jedna forma do każdego z tych elementów to zdecydowanie za mało, bo w przypadku jednej taki element powstawałby przez sztywno określony czas i w tym tkwi ten główny problem. Kluczowe znaczenie ma tu też i to, że trzeba brać też pod uwagę jakieś wypadki na linii produkcyjnej, czyli choćby to zniszczenie formy przez maszynę wtryskującą.

Problemy.

Formy wtryskowe raz na jakiś czas ulegają uszkodzeniom i w tym rzecz jasna tkwi ten bardzo ważny problem. Jednym słowem lepiej jeśli form do wykonywania jednego z elementów zabawki z tworzywa jest wiele, bo jeśli uszkodzeniu ulegnie tylko ta jedna z form to cała produkcja nagle nie stanie w miejscu. Jeśli zaś produkcja stanie w miejscu to będzie dość nieciekawie. Mowa tu o tym, że wtedy zabawki nie będą produkowanymi, a jeśli nie będą to narastać zaczną te straty finansowe, a to już problem i to spory.

Inne ważne wzmianki.

Trafiają się też sytuacje w których to formy wtryskowe, a konkretniej jedna z nich uszkodzi maszynę wtryskującą i właśnie dlatego w większych fabrykach nie ma tylko jednej tego typu maszyny, bo jeśli trafi się awaria, to produkcja zostanie ograniczoną, a nie przystopowaną.

Udostępnij: